REJESTR WINDOWS

Czym jest rejestr i dlaczego jest taki ważny?

Rejestr jest bazą danych, w której systemy Windows przechowują informacje dotyczące konfiguracji naszego komputera.

Stan rejestru systemowego jest jednym z ważniejszych elementów komputera, jednak bardzo często pomijanym przez użytkowników, co jest dużym błędem, ponieważ wpływa on na szybkość pracy i uruchamiania się systemu. Jeśli jest on zbyt przeciążony zbędnymi wpisami (duplikaty wpisów lub wpisy po odinstalowanych programach), ładowanie się systemu trwa dłużej, a praca najczęściej jest niestabilna i powolna. Dlatego aby uniknać powyższych problemów, tak ważne jest utrzymanie rejestru systemowego w dobrej kondycji.

Edytor rejestru

Edytor rejestru jest narzędziem wbudowanym w system Windows, dzięki któremu możemy łatwo wyświetlać i zmieniać ustawienia rejestru.

Po lewej stronie okna edytora rejestru widzimy katalogi reprezentujące klucze rejestru, natomiast w prawej części wyświetlane są wpisy klucza. Dokonując jakichkolwiek zmian w edytorze rejestru należy zachować dużą ostrożność, ponieważ niepoprawne edytowanie rejestru może spowodować poważne uszkodzenie systemu. Najlepiej przed wprowadzeniem jakichkowlwiek zmian w rejestrze zrobić jego kopię zapasową, a najlepiej czyścić rejestr za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu programów.