TEMPERATURA PROCESORA

Przychodzi czas kiedy to całkiem przypadkowo lub czasem z ciekawości zaglądamy do BIOS-u i sprawdzamy temperaturę naszego procesora. Po takim zabiegu zastanawiamy się i zadajemy sobie pytania... czy aby nasz procesor nie grzeje się zbyt mocno? czy to jest normalne, iż procesor ma taką temperaturę? Czy jest ona optymalna? Aby pozbyć się takich wątpliwości w tej poradzie przedstawiam wam jak sprawdzić informacje o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z jaką może pracować Wasz procesor.

Informacje o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze pracy danego modelu procesora, znajdziemy w oznaczeniu jego serii, która jest nadrukowana na jego obudowie w postaci ciągu znaków. Możemy je również odczytać za pomocą specjalistycznych programów, takich jak np. Central Brain Identifier, który pokazuje nam owy ciąg znaków w oknie programu pod opcją "OPN Number". Za temperaturę odpowiedzialna jest trzecia litera w ciągu znaków za informacją o modelu. Ciąg znaków może wyglądać np. tak AXDA2800DKV4D. W tym przykładzie 3 litera za informacją o modelu to "V". Poniżej przedstawiam jakie temperatury określają poszczególne litery:

W naszym przykładzie procesor zamontowany na płycie głównej może pracować w maksymalnej temperaturze 85*C. Jeśli temperatura będzie wyższa może to doprowadzić do uszkodzenia procesora.