USZKODZENIE I NAPRAWA SEKTORA STARTOWEGO DYSKU (MBR)

Jeżeli nawet po prawidłowym ustawieniu parametrów dysku w BlOS-ie dysk twardy w dalszym ciągu odmawia współpracy, może to oznaczać, że uszkodzony może być pewien jego ważny fragment: główny sektor startowy dysku (Master Boot Record, w skrócie: MBR). MBR to sektor, który jest czytany jako pierwszy podczas uruchamiania się komputera. Zawartość tego sektora jest wczytywana do pamięci komputera i uruchamiany zostaje znajdujący się tam program, który odnajduje na dysku system operacyjny. Tak więc jakiekolwiek uszkodzenie głównego sektora startowego powoduje, że nie może się uruchomić system operacyjny i komputer nie może pracować. Możecie w prosty sposób naprawić uszkodzenia tego sektora, wykorzystując dyskietkę startową DOS-u z przegranym na nią programem FDISK:

W ten sposób ewentualny błąd w tym szczególnym sektorze (MBR) na dysku twardym powinien zostać usunięty. Jeżeli opisana metoda zawiedzie i MBR nie da się od nowa utworzyć, wyłączcie w BlOS-ie ochronę MBR przed zapisem. Ochrona ta, którą dysponuje prawie każdy współczesny BIOS, zapobiega dokonywaniu jakichkolwiek modyfikacji w sektorze startowym dysku. Na przykład w programie BIOS Setup popularnego BIOS-u AWARD:

Nie stosujcie FDISK/MBR do zwalczania wirusów zagnieżdżonych w sektorze startowym, ponieważ niektóre ich rodzaje kodują zawartość dysku twardego i zapisują informacje o sposobie kodowania. Odnawiając MBR z wykorzystaniem FDISK/MBR, usuniecie te informacje i bezpowrotnie utracicie Wasze dane zapamiętane na dysku twardym. Wirusy zagnieżdżone w MBR usuwajcie, wykorzystując programy antywirusowe.